Giewont - Gdzie jest zlokalizowany? Co zwiedzać? Jaka jest trasa? Co warto wiedzieć?

  • location_on Zakopane, ul. undefined

Giewont w Tatrach

Giewont (1894 m n.p.m.) to najpopularniejszy szczyt obok Kasprowego Wierchu  w Tatrach, przypominający od strony Zakopanego leżącego na plecach rycerza. W skład masywu Giewontu wchodzą trzy szczyty - najwyższy z 15-metrowym żelaznym krzyżem (niebezpieczny w czasie burzy) zwany Wielkim Giewontem, Długi Giewont oddzielony od szczytu głównego przełęczą (Szczerba 1823m n.p.m.) oraz Mały Giewont (1728 m n.p.m.).

UWAGA! Ten pozornie łatwy do zdobycia szczyt należy do najbardziej niebezpiecznych w Tatrach. Pochłonął najwięcej istnień ludzkich w Tatrach. Na szczycie Giewontu znajduje się słynny żelazny krzyż, który niestety ściąga pioruny.

Jak dojść na Giewont?

Możemy wyruszyć z Zakopanego, z parkingu przy Dolinie Strążyskiej i podążać czerwonym szlakiem aż do punktu Wyżnia Kondracka Przełęcz. Stamtąd już "atak" na szczyt niebieskim szlakiem. Na powrót proponujemy wędrówkę niebieskim szlakiem do Kuźnic przez Halę Kodratową i Polanę Kalatówki. Wędrówka powinna zająć około 6 godzin.

Istnieje oczywiście możliwość innego wariantu wędrówki na Giewont. Możemy wyruszyć z miejscowości Kiry, Nędzówki czy Gronika.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.zakopianski.pl nie odpowiada.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0