Kopalnia soli Wieliczka

 

Wieliczka to niewielka miejscowość położona pod Krakowem, która znana jest ze znajdującej się tam kopalni soli kamiennej. Wpisana do krajowego rejestru zabytków oraz na Listę światowego dziedzictwa UNESCO co roku przyciąga tłumy turystów.

Kopalnia w Wieliczce ma w sumie dziewięć poziomów. Jej cechą charakterystyczną jest między innymi stała temperatura ok. 14-16°C oraz stosunkowo duża wilgotność powietrza, zawierającego chlorek sodu, potas, wapń i magnez – tworzy to wyjątkowy mikroklimat, sprzyjający leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

Turyści odwiedzający Wieliczkę mają do pokonania około 3 kilometry trasy, prowadzącej przez 20 komór (w tym najpiękniejszą Kaplicę św. Kingi), znajdujących się na głębokości od 64 do 135 metrów pod ziemią. Czas zwiedzania to około 2-3 godzin.

Przydatne informacje:

  • Zwiedzanie odbywa się zawsze pod opieką przewodnika i w grupie maksymalnie do 40 osób.
  • Należy zabrać ciepłą odzież. Temperatura pod ziemią wynosi między 14o a 16o C.
  • Na trasie do pokonania jest ok. 800 schodów, z czego na starcie już 380. Warto założyć wygodne buty.
  • Część trasy przystosowana jest dla wózków inwalidzkich. Zalecana jest tu rezerwacja.
  • Dzieci do 4 lat zwiedzają za darmo.
  • Na szlak nie można zabierać zwierząt. Obiekt nie dysponuje miejscem, gdzie można zostawić swojego pupila.
  • Bagaż można pozostawić w przechowalni, która znajduje się blisko punktu informacji turystycznej.
  • Fotografowanie i filmowanie wymaga wykupienia zezwolenia w kasach.

Godziny otwarcia

W okresie od 1 kwietnia do 31 października Trasa turystyczna jest czynna codziennie. Pierwsze osoby mogą rozpocząć zwiedzanie już o godzinie 7.30, a ostatnia grupa turystów może wejść do Kopalni jeszcze o 19.30.

Bilety można kupić na miejscu (w kasach w nadszybiu szybu Daniłowicza – stąd rozpoczyna się zwiedzanie Trasy turystycznej) lub można kupić bilet na określone godziny przez Internet.

Cennik Trasa Turystyczna 

Trasa czynna jest od 07:30 do 19:30, a zwiedzanie w polskojęzycznej turze odbywa się możliwie na bieżąco (czekasz maksymalnie godzinę od chwili zakupu biletu).

Bilet normalny 77 pln / 1os.
Bilet rodzinny (2+2) 213 pln / 4os.
Bilet ulgowy dla studentów i seniorów 67 pln / 1os.
Bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży 59 pln / 1os.
Bilet do lat 4 0 pln / 1os.
W cenę zwiedzania wliczona jest opłata za usługę przewodnicką.

Bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej zawiera opłatę za wstęp na trasę Muzeum Żup Krakowskich (poziom III, długość 1,5 km, czas zwiedzania dodatkowo ok. 40 min.).

Rabaty i ulgi wyszczególnione w Cenniku usług turystycznych Kopalni Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich w ramach Trasy Turystycznej nie łączą się.

KARTA DUŻEJ RODZINY

Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 30% rabat na zakup* indywidualnych biletów wstępu (normalnych i ulgowych) umożliwiających zwiedzanie Trasy Turystycznej w języku polskim.

*rabat udzielany jest w przypadku zakupu w kasach Kopalni
 
Usługi są realizowane zgodnie z „Regulaminem zwiedzania Kopalni Soli „Wieliczka” i Podziemnej Ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka” umieszczonym na stronie internetowej www.kopalnia.pl oraz dostępnym w siedzibie Kopalni. 

Ostatnia aktualizacja - Październik 2022 r.
Informacje na podstawie strony www.kopalnia.pl. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu zakopianski.pl nie dopowiada.

 

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0