Zakopane - historia miejscowości

Zakopane historia miejscowości

Początki o osadnictwa w Zakopanem i na okolicznych terenach szacuje się na przełom XV i XVI wieku. Nazwa Zakopane pojawia się po raz pierwszy w Kronice Parafii Czarnodunajeckiej z datą 1605 r. W tamtym okresie głównymi zajęciami ludności to ubogie rolnictwo (uprawa jęczmienia i owsa, kapusty i - od XVIII w. - ziemniaków) i pasterstwo.

Historia turystyki w Zakopanem

  • Od połowy XIX w. Zakopane stawało się coraz modniejszą wioską letniskową.
  • W 1860 r. ukazał się pierwszy polskojęzyczny przewodnik po Tatrach Eugeniusza Janoty, niebawem przewodniki po Tatrach zaczął wydawać Walery Eljasz.
  • Modę na odwiedzanie Tatr przez ludzi sztuki zapoczątkował słynny warszawski dr Tytus Chałubiński, który w 1873 r. przybył na pierwszy dłuższy pobyt do Zakopanego.
  • W 1889 r. właścicielem dóbr zakopiańskich został Władysław Zamoyski. Dla klimatycznego leczenia gruźlicy osiadało pod Tatrami coraz więcej przedstawicieli inteligencji, powstawały dzięki nim coraz to nowe instytucje i stowarzyszenia, a wśród nich w 1888 r. Muzeum Tatrzańskie - pierwsze polskie muzeum regionalne.
  • W 1899 r. linia kolejowa została doprowadzona do samego Zakopanego, co zasadniczo zmieniło zarówno liczbę przyjezdnych, jak i charakter pobytów.
  • Największą inwestycją sportową stała się wybudowana w ciągu pół roku kolejka linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona 15 III 1936.

Zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu/

noclegi w Zakopanem

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00